poniedziałek, 27 maja 2013

Poławianie pyłku kwiatowego

Z czego pyłek?
Nasze pszczoły zbierają pyłek kwiatowy m.in. z klonu, drzew i krzewów owocowych, mniszka*, rzepaku, kasztanowca, jabłoni, jarzębiny, akacji, facelii, nostrzyka, wiesiołka i gryki. Nie poławiamy pyłku z późniejszych pożytków, czyli np. z nawłoci i wrzosu, bo choć te rośliny wydzielają dużo pyłku, to kwitną w okresie zwiększonego zapotrzebowania na pyłek w rodzinach pszczelich.
Ważne, aby spożywać jak najbardziej mieszany pyłek, bo wtedy ma bogatszy i bardziej różnorodny skład. Jednym zdaniem – im pyłek bardziej kolorowy, tym lepiej ;)

*Ciekawostka: Mniszek jest najlepszą rośliną pyłkodajną w Polsce - z jednego hektara pszczoły przyniosą nawet 300 kg pyłku.




Łowimy pyłek
Poławiacze wylotkowe, które widzicie na zdjęciach i filmie, mają na tyle prostą konstrukcję, że każdy pszczelarz-majsterkowicz zrobi je z łatwością sam :)
Poławiacze trzeba tylko zamontować przy wylotkach. Szuflady pyłkiem zapełniają pszczoły, które mają utrudniony dostęp do ula (co widać na filmie) i gubią pyłek przeciskając się przez siateczkę. Od razu wyjaśniam, że siateczka pszczołom krzywdy nie robi, po prostu muszą się trochę nagimnastykować. Pyłek spada z obnóży pszczelich i wpada do szuflady, z której pszczelarz go systematycznie zabiera.
Potem pyłek trzeba wysuszyć, do czego służą specjalne suszarki, a czasem też trzeba go oczyścić, przydaje się wtedy wialnia. Potem się go przechowuje w szczelnych i hermetycznych opakowaniach. I tak trafia do Was :)



Bomba witaminowa
Pyłek kwiatowy jest naturalnym suplementem diety:
charakterystyka: to lekkostrawne białko roślinne – bogate źródło aminokwasów, mikroelementów i witamin;
polecany: ogranicza i hamuje proces miażdżycy. Wzmacnia odporność organizmu. Wpływa pozytywnie na skład krwi, normalizuje czynności jelit, obniża ciśnienie, działa leczniczo na system nerwowy, reguluje przemianę materii; polecany przy zapaleniu gruczołu krokowego (prostaty) i anemii;
spożywanie: suszony pyłek (1-2 łyżeczki) zalać ciepłą, przegotowaną wodą (1/3 szklanki). Po kilku godzinach wypić.

1 komentarz:

  1. Ale im pułapkę zostawiliście - widać że są wkurzone ;)

    OdpowiedzUsuń